![]() |
Fizica, in viata noastra
sâmbătă, 9 mai 2015
Citate - Albert Einstein
ALBERT EINSTEIN
"Dacă nu poţi explica ceva unui copil de şase ani, atunci nici tu nu ai înţeles"
"Totul este dinainte stabilit, începutul ca şi sfârşitul, prin forţe asupra cărora nu avem nicio putere. Este prestabilit pentru o insectă, la fel ca pentru o stea. Fiinţele umane, plantele sau praful, noi toţi dansăm după o melodie tainică, pe care o fredonează un cântăreţ nevăzut din îndepărtatul Univers"
"Cel ce spune că e imposibil nu ar trebui să-l împiedice pe cel ce nu crede aşa ceva"
"Nu există descoperiri mari şi progres atâta vreme cât mai există un copil nefericit pe lume"
"Convingerea mea personală este că dezvoltarea ştiinţei urmăreşte în primul rând să satisfacă pura nevoie de cunoaştere"
"Cât de ciudată este situaţia noastră, copii ai Pământului: fiecare este aici pentru o scurtă vizită; nimeni nu ştie de ce, dar uneori crede că simte"
"Dacă teoria mea se va dovedi corectă, Germania va susţine că sunt german, iar Franţa mă va declara cetăţean al lumii. Dacă teoria mea se va dovedi falsă, Franţa va spune că sunt german, iar Germania mă va declara evreu"
"Nu poţi acuza gravitaţia când dragostea te doboară"
"Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat"
miercuri, 15 aprilie 2015
Proiect didactic - Lucrul mecanic
PROIECT DE LECŢIE
Obiectul
de învăţământ: FIZICĂ
Clasa: a IX - a
Data: 10. 05. 2014
Profesor: Golea Gianina
Tema lecţiei: LUCRUL MECANIC
Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe
Motivaţia : Elevii trebuie să-şi formeze
atitudini critice faţă de efectele ştiinţei asupra dezvoltării
tehnologice şi sociale
Scopul:
ü Informativ: consolidarea cunostintelor dobandite anterior
ü Formativ: consolidarea deprinderilor de munca intelectuala,
dezvoltarea operatiilor si
calitatii gandirii.
Competente generale:
v Dezvoltarea gândirii
logice, a operaţiilor de comparaţie şi analogie în vederea formării capacităţii
de generalizare;
v Dezvoltarea capacităţii
de analiză şi sinteză precum şi a flexibilitaţii găndirii;
v Consolidarea capacităţii
de transfer în plan aplicativ al cunoştinţelor însuşite;
v Consolidarea capacităţii
de exprimare corecta în limbaj propriu fizicii ;
v Dezvoltarea spiritului de
colaborare si a capacitatii de a lucra in grup
Competente specifice:
C1 – definirea
lucrului mecanic
C2 – precizarea
unitatii de masura in SI
C3 –deducerea
expresiei lucrului mecanic al unei forte constante care face un unghi α
cu directia deplasarii,
pentru diferite valori ale lui α
C4 – utilizarea
noilor cunostinte in rezolvare de probleme
a. mijloace de învăţământ:
Ø Fişa de lucru, tablă, cretă, flipchart
b. metode de învăţământ:
Ø Conversaţia de fixare-sistematizare, algoritmizarea,
problematizarea,
cvintet
c. forme de activitate:
Ø Activitate frontala
d. metode de evaluare:
Ø Verificare curentă orală
Ø Autoevaluarea
Succesiunea
activităţilor de instruire
Nr.
Crt.
|
Eveniment
Didactic
|
Durata
(min)
|
Activitatea de
instruire
|
Competenţe
|
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevilor
|
||||
1.
|
Moment organizatoric
|
1
|
- captarea atenţiei
|
- se pregătesc pentru
lecţie
|
|
2.
|
Prezentarea temei
lectiei si a obiectivelor propuse
|
2
|
- prezintă tema lectiei si competentele urmarite
|
- sunt atenti
|
|
3.
|
Desfasurarea
propriu-zisa a lectiei
|
30
|
-
Plecand de la corelatii intre sensul comun al cuvantului lucru si sensul
stiintific al acestuia se defineste marimea fizica scalara L
-
precizam relatia matematica
-
precizam unitatea de masura in SI
-
definim joule-ul
-
studiem cazurile in care vectorii F si d sunt orientati sub diferite
unghiuri: 0 ̊, 180 ̊, 90 ̊, definind lucrul mecanic motor si lucrul mecanic
rezistent.
|
- dau exemple
- răspund la întrebări
- identifică mărimile
fizice din formula
- deseneaza
|
C1
C2
C3
|
4.
|
Rezolvarea problemelor propuse
|
15
|
- prezinta elevilor o fisa de lucru si propune
rezolvarea sarcinilor
|
- urmaresc
instructiunile profesorului;
- executa sarcinile de
lucru
- scriu pe tablă şi în
caiete modul de rezolvare a problemelor
- fac observatii la
rezolvare
|
C4
|
5.
|
Evaluarea
|
2
|
- Cvintet
-
Se fac aprecieri asupra elevilor care s-au remarcat in timpul lectiei
|
|
|
Fişă de
lucru
Lucrul
mecanic
I. Alege răspunsul corect:
1) Un sportiv efectuează
lucru mecanic în situaţiile:
a) ţine haltera în mână, nemişcată, la nivelul
genunchilor;
b) ridică haltera;
c) coboară haltera;
d) ţine haltera în mână, nemişcată, deasupra
capului.
2) Lucrul mecanic efectuat
de o forţă este nul dacă:
a) direcţia forţei coincide cu direcţia deplasării
corpului;
b) direcţia forţei este perpendiculară pe direcţia
deplasării;
c) direcţia forţei este opusă deplasării corpului;
d) nu deplasează corpul.
Exemplificati o situatie in care o forta
actioneaza asupra unui corp dar lucrul mecanic este zero.
.......................................................................................................................................................
3) O forta indeplineste una
din urmatoarele conditii:
a) este perpendiculara pe directia deplasarii
b) este paralela cu directia deplasarii
c) formeaza un unghi de 450 cu directia deplasarii
In care din aceste situatii forta respectiva
efectueaza lucru mecanic?
II. Rezolvă:
1) Calculează lucrul mecanic
efectuat de către o forţă constantă de 40 N, al cărui punct de aplicaţie se deplasează
pe distanţa de 50 cm, pe direcţia şi în sensul mişcării.
2) Un om împinge un cărucior cu o
forţă care face un unghi de 600 cu orizontala. Ce valoare are forta
aplicata caruciorului, daca la o deplasare de 60 m a acestuia, lucrul mecanic
efectuat a fost de 450
J?
3) Un
atlet cu greutatea 700N alearga pe un drum orizontal. Stiind ca lucrul mecanic
efectuat de atlet dupa 100 de pasi este L=3500J, calculati lungimea unui pas.
4) Un corp este deplasat
rectiliniu uniform sub actiunea unei forte F
= 20 N cu viteza de 2 m/s timp de 10 minute. Sa se calculeze lucrul
mecanic efectuat.
marți, 24 februarie 2015
luni, 2 februarie 2015
De ce "Fizica, in viata noastra"!
Fizica, alaturi de celelalte stiinte, face parte din viata de zi cu zi. Intelegerea legilor si principiilor ei este o necesitate. Prin acest blog se doreste gasirea unor modalitati de atragere si orientare a elevilor spre studiul fizicii si a tehnologiilor moderne. Se urmareste, de asemenea, descoperirea si dezvoltarea creativitatii stiintifice la elevi, prin realizarea de machete functionale, pliante, postere, prezentari Power Point.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)