sâmbătă, 9 mai 2015

Constante fizice fundamentale



Citate - Albert Einstein

ALBERT EINSTEIN



"Dacă nu poţi explica ceva unui copil de şase ani, atunci nici tu nu ai înţeles"

 "Totul este dinainte stabilit, începutul ca şi sfârşitul, prin forţe asupra cărora nu avem nicio putere. Este prestabilit pentru o insectă, la fel ca pentru o stea. Fiinţele umane, plantele sau praful, noi toţi dansăm după o melodie tainică, pe care o fredonează un cântăreţ nevăzut din îndepărtatul Univers"

 "Cel ce spune că e imposibil nu ar trebui să-l împiedice pe cel ce nu crede aşa ceva"

 "Nu există descoperiri mari şi progres atâta vreme cât mai există un copil nefericit pe lume"

"Convingerea mea personală este că dezvoltarea ştiinţei urmăreşte în primul rând să satisfacă pura nevoie de cunoaştere"

"Cât de ciudată este situaţia noastră, copii ai Pământului: fiecare este aici pentru o scurtă vizită; nimeni nu ştie de ce, dar uneori crede că simte"

 "Dacă teoria mea se va dovedi corectă, Germania va susţine că sunt german, iar Franţa mă va declara cetăţean al lumii. Dacă teoria mea se va dovedi falsă, Franţa va spune că sunt german, iar Germania mă va declara evreu"

 "Nu poţi acuza gravitaţia când dragostea te doboară"

 "Nu tot ceea ce poate fi numărat contează şi nu tot ceea ce contează poate fi numărat"
  

miercuri, 15 aprilie 2015

Proiect didactic - Lucrul mecanic


PROIECT DE LECŢIE

 

 

Obiectul de învăţământ: FIZICĂ

Clasa: a IX - a

Data: 10. 05. 2014

Profesor: Golea Gianina

Tema lecţiei: LUCRUL MECANIC

Tipul lecţiei: comunicare de noi cunoştinţe

Motivaţia : Elevii trebuie să-şi formeze atitudini critice faţă de efectele ştiinţei asupra dezvoltării

                  tehnologice  şi sociale

Scopul:

ü  Informativ: consolidarea cunostintelor dobandite anterior

ü  Formativ: consolidarea deprinderilor de munca intelectuala, dezvoltarea  operatiilor si

                  calitatii gandirii.

 Competente generale:

v  Dezvoltarea gândirii logice, a operaţiilor de comparaţie şi analogie în vederea formării capacităţii de generalizare;

v  Dezvoltarea capacităţii de analiză şi sinteză precum şi a flexibilitaţii găndirii;

v  Consolidarea capacităţii de transfer în plan aplicativ al cunoştinţelor însuşite;

v  Consolidarea capacităţii de exprimare corecta în limbaj propriu fizicii ;

v  Dezvoltarea spiritului de colaborare si a capacitatii de a lucra in grup

Competente specifice:

                 C1 – definirea lucrului mecanic

                 C2 – precizarea unitatii de masura in SI

                 C3 –deducerea expresiei lucrului mecanic al unei forte constante care face un unghi α

                        cu directia deplasarii, pentru diferite valori ale lui α

                 C4 – utilizarea noilor cunostinte in rezolvare de probleme

a. mijloace de învăţământ:

Ø   Fişa de lucru, tablă, cretă, flipchart

b. metode de învăţământ:

Ø    Conversaţia de fixare-sistematizare, algoritmizarea, problematizarea, cvintet

c. forme de activitate:

Ø  Activitate frontala

d. metode de evaluare:

Ø  Verificare curentă orală

Ø  Autoevaluarea

Succesiunea activităţilor de instruire


                                                      

Nr.
Crt.
Eveniment
Didactic

Durata

(min)
Activitatea de instruire
Competenţe
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.
Moment organizatoric
   1
- captarea atenţiei
- se pregătesc pentru lecţie
 
2.
Prezentarea temei lectiei si a obiectivelor propuse
 
   2
- prezintă  tema lectiei si competentele urmarite
- sunt atenti
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3.
 
Desfasurarea propriu-zisa a lectiei
 
 
 
 
 
  30
 
- Plecand de la corelatii intre sensul comun al cuvantului lucru si sensul stiintific al acestuia se defineste marimea fizica scalara L
- precizam relatia matematica
- precizam unitatea de masura in SI
- definim joule-ul
- studiem cazurile in care vectorii F si d sunt orientati sub diferite unghiuri: 0 ̊, 180 ̊, 90 ̊, definind lucrul mecanic motor si lucrul mecanic rezistent.
 
 
- dau exemple
- răspund la întrebări
- identifică mărimile fizice din formula
- deseneaza
 
 
 
 
 
        C1
        C2
        C3
 
 
 
 
 
4.
 
 
Rezolvarea problemelor propuse
 
 
 
  15
 
- prezinta elevilor o fisa de lucru si propune rezolvarea sarcinilor
 
- urmaresc instructiunile profesorului;
- executa sarcinile de lucru
- scriu pe tablă şi în caiete modul de rezolvare a problemelor
- fac observatii la rezolvare
 
 
 
 
 
        C4
 
 
 
5.
 
 
Evaluarea
 
 
   2
-    Cvintet
- Se fac aprecieri asupra elevilor care s-au remarcat in timpul lectiei
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fişă de lucru

Lucrul mecanic

 

I. Alege răspunsul corect:

 

1) Un sportiv efectuează lucru mecanic în situaţiile:

a) ţine haltera în mână, nemişcată, la nivelul genunchilor;

b) ridică haltera;

c) coboară haltera;

d) ţine haltera în mână, nemişcată, deasupra capului.

 

2) Lucrul mecanic efectuat de o forţă este nul dacă:

a) direcţia forţei coincide cu direcţia deplasării corpului;

b) direcţia forţei este perpendiculară pe direcţia deplasării;

c) direcţia forţei este opusă deplasării corpului;

d) nu deplasează corpul.

  Exemplificati o situatie in care o forta actioneaza asupra unui corp dar lucrul mecanic este zero.

.......................................................................................................................................................

3) O forta indeplineste una din urmatoarele conditii:

a) este perpendiculara pe directia deplasarii

b) este paralela cu directia deplasarii

c) formeaza un unghi de 450 cu directia deplasarii

In care din aceste situatii forta respectiva efectueaza lucru mecanic?

 

II. Rezolvă:

 

1) Calculează lucrul mecanic efectuat de către o forţă constantă de 40 N, al cărui punct de aplicaţie se deplasează pe distanţa de 50 cm, pe direcţia şi în sensul mişcării.

 

2) Un om împinge un cărucior cu o forţă care face un unghi de 600 cu orizontala. Ce valoare are forta aplicata caruciorului, daca la o deplasare de 60 m a acestuia, lucrul mecanic efectuat  a fost  de  450 J?

 

3) Un atlet cu greutatea 700N alearga pe un drum orizontal. Stiind ca lucrul mecanic efectuat de atlet dupa 100 de pasi este L=3500J, calculati lungimea unui pas.

 

4) Un corp este deplasat rectiliniu uniform sub actiunea unei forte F  = 20 N cu viteza de 2 m/s timp de 10 minute. Sa se calculeze lucrul mecanic efectuat.

 

 

luni, 2 februarie 2015

De ce "Fizica, in viata noastra"!

            Fizica, alaturi de celelalte stiinte, face parte din viata de zi cu zi. Intelegerea legilor si principiilor ei este o necesitate. Prin acest blog se doreste gasirea unor modalitati de atragere si orientare a elevilor spre studiul fizicii si a tehnologiilor moderne. Se urmareste, de asemenea, descoperirea si dezvoltarea creativitatii stiintifice la elevi, prin realizarea de machete functionale, pliante, postere, prezentari Power Point.